Sapanca

sapancaSapanca Sakarya ilimiz sınırlarında bulunan bir ilçedir, Sapanca gölü ile tanınan Sapanca Sakarya ilinin en küçük fakat nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçesidir.
Sapanca tarihine bakıldığında, yapılan çeşitli tarihi çalışmalar, yazılı belgelerdeki bilgiler ve kazılardan çıkan tarihi eserlere göre Sapanca Milattan Önce 1200 yılında Frigya halkının Sapanca bölgesine gelmesiyle birlikte bir yerleşim alanı haline gelmiştir. Bölgede yaşamış olduğu bilinen ilk halk Fligyalılardır.
Fligyalıların yaşam şekilleri ve o günün koşulları göze alındığında tam anlamıyla şehirleşmesi Milattan sonra 378 yılına kadar gerçekleşmemiş, bu tarihte Bitanya Krallığı tarafından bir yerleşim alanı olarak kurulmuştur.
Sapanca’nın sonraki dönemlerde Doğu Roma İmparatorluğu tarafından Buanes, Sofhange ve Sofhan isimleriyle anıldığı bilinmektedir.
İlk olarak 1075 yılında Anadolu Selçuklu devletinin bölgeye hakim olmasıyla birlikte Sapanca’ya o tarihlerde Ayan ve Ayanköy isimleri verilmiştir, haçlı seferleri sonrasında tekrar Bizansın eline geçen Sapanca ilerleyen zamanlarda Orhan Gazi’nin kumandanlarından Akçakoca bey tarafından tekrar ele geçirilerek bölgede kesin bir Türk hakimiyetini sağlamıştır.
Sapanca’nın tarihte çok bilinmeyen fakat önemli pekçok olaya tanıklık ettiği bilinmektedir, günümüzde pek söz edilmese de Sapanca ve Sapanca gölü tarih serüveninde hem Türkler hem de Sapanca da yaşamış diğer halklar tarafından önemli bir bölgedir.

Bitanya Krallığı (Bithynia Kingdom) zamanında da söz konusu olan Sapanca Gölü, İzmit Krallığının (Nicomedia) başkentidir, Nicomedia valisi olan Plinius; Karadeniz’ i o zamanki adı ile (Euxine Pontus) Sakarya nehri (Sakkaria, Sangarius, Sangarius River) vasıtasıyla Sapanca gölü (Lake of Sabandja) ile birleştirmeyi buradan da İzmit körfezine (Astecanus Sinus, Gulf of Astacus, Golphe D’Ismid, Golphe De Nicomedia, Gulf of Ismid, Gulf of Izmit, Gulf of Nicomedia, See of Nicomedia) bağlamayı düşünmüştür. Bu o zamanlar için gerçekten de büyük bir düşünce, büyük bir projedir. Aynı şekilde Karadeniz’in Marmara’ya kadar bağlanması projesi Osmanlı zamanında Sultan Selim tarafından atanan Mimar Sinan ve Gurz Nicola bu proje için çalışmış fakat bu proje nedeni bilinmeyen sebeplerle gerçekleştirilememiştir, hatta günümüzde de düşünülmekte fakat halen başarılabilmiş bir proje değildir.
Resmi yazılı belgelere pek az rastlanabilmektedir fakat halen günümüzde ulaşılabilen yazılı belgelere göre 1 Ekim 1567 tarihinde meydana gelen bir depremde, 25 Mayıs 1719 tarihinde meydana gelen bir depremde, 10 Temmuz 1894 tarihinde meydana gelen bir depremde adı geçmektedir.
Günümüzde Sapanca’ da pekçok tarihi yapıya rastlanabilmektedir, özellikle Osmanlı mimarisine ait pekçok eser bulunan Sapanca küçük ama çeşitli gizemleri de içinde barındıran tarihi bir kent niteliğindedir.
Günümüze kadar daha çok tarım ve hayvancılıkla geçen bölge halkı, son yıllarda turizm alanında da yapılan çalışmalar ile turizme de yönelmiş ve bu yönde yükselen bir ivme göstermiştir. Ayrıca bölgede alabalık tesisleri de bölge halkı için bir geçim kaynağı olmaktadır.

Yüksek karlı dağlar, yemyeşil ormanlar ve altın göl..Kartepe bölgenin zirve noktası, her daim karlı ve yakında kayakseverler için yeni bir mekan olacak. Ceviz, çınar, defne, erik, fındık, kayın, karayemiş, kestane, ve ıhlamur ağaçları tüm bölgeye dağılmış durumda. Yörede her yerden fışkıran yeşil coşkusu sizede çok geçmeden egemen olacaktır. Çevrede atlar, inekler bol olduğu gibi, özellikle residansımız civarı sincap, kirpi gibi doğal türlerde bollukta. Göl civarı bir çok alabalık çiftliğine rastlayabilirsiniz. Sapanca’da bahçe süs bitkileri yetiştiriciliği popüler olduğundan, yanınızda çiçek götürmek isteyeceksiniz.
Batı Karadeniz bölgesinin uzantısı olan bölgede, Kartepe dağlık arazisinde yabandomuzu, tilki ve ayı türleri bulunmaktadır.

Sapanca ve yakın çevresinde Real, Carrefour, Outlet Center ve Özdilek alışveriş merkezleri mevcut. Alışveriş ve sinema keyfini çıkarabilirsiniz. Bizim tavsiyelerimiz Yelken Cafe yada Gölevi’nde birşeyler atıştırma, Olimpia restoran’da göle karşı balık, Annemin mutfağı ve Teldolap’da taptaze kurabiyeler. Ayrıca pazarlarda kaldırek, ebegümeci vb. tür şifalı ot , sebze ve meyve bulunmakta. Sürüş mesafesindeki alışveriş merkezi Kocaeli Outlet Center’da beş ayrı salonda, en son filmleri keyifle izleyebilirsiniz.

Gençler bölge sizlere yönelik spor aktiviteleri, temiz hava, kafe ve barları ile kısa soluklu tatil seçenekleri sunmakta..Dostlarla paylaşacağınız değerli günlerde Sapanca’nın sadece sizler aitmiş hissi verecek konumu keyfinizi arttıracak , buna eminiz. Ayrıca balayı çiftleri için özellikle sonbahar, kış ve bahar aylarında pastoral bir atmosfer oluşmakta, bu fırsatı kaçırmamalarını tavsiye eder; geleceğe dair güzel bir anı bırakacaklarını garanti edebiliriz…

Biliyoruz çocuklarınız için tasalanıyorsunuz. Alerjileri de arttı; istiyorsunuz ki en az sizin çocukluğunuzda olduğu kadar yeşile doysun. Merak etmeyin, bilgisayarları ve play stationları unutacakları, üstlerinin başlarının kirleneceği bir zaman geçirecekler. Bölge otellerinde çocuklarınızla oynayabileceğiniz scrabble, tabu gibi oyunlar hizmetinize sunulmaktadır. ..Bebekli aileler içinde ideal şartlar sunulmakta. Yandan korumalı bebek yatağı mevcuttur.

Gezilebilecek yerler:

  • Bizans Devri Lahit ve Mezar Taşları
  • Vecihi kapısı
  • Rahime Sultan Camii ve Rahime Sultan Tuğrası
  • Rüstem Paşa Camii
  • Hasan Fehmi Paşa Camii
  • Cami Cedid Camii
  • Sapanca gölü
  • Mesire yerleri

»